Mail Order ile Kredi Kartınıza Peşin Fiyatına... 2 Ay Taksitle Alışveriş İmkanı Başlamıştır.
250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>> 250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>> 250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>> 250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>>

Çelik Döküm Tencere mi, Xtream Kaplama Fika mı ?

Tarih: 23.05.2023 14:02
Çelik Döküm Tencere mi, Xtream Kaplama Fika mı ?
Tercih için nelere dikkat etmeliyiz ?
Yeni bir tencere arayışındaysanız, muhtemelen seçenekleriniz arasında seramik ve ya döküm çelik tencere ve tavalarla karşılaşmışsınızdır. Her ikisi de günlük yemek pişirme ihtiyaçlarınız için mükemmel seçimlerdir. Bununla birlikte, döküm çelik ve seramik pişirme kaplarının artıları ve eksileri vardır. Seçeneklerden biri pişirme ihtiyaçlarınıza diğerinden daha uygun olabilir.
Peki hangisi sizin için daha iyi bir seçim? Döküm çelik ve seramik pişirme kaplarının çeşitli özellikleri ve artıları/eksileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Dökme Çelik ve Seramik Karşılaştırması
1. Dayanıklılık
Dayanıklılık söz konusu olduğunda, döküm çelik pişirme kapları her zaman rakiplerini geride bırakır. Döküm çelik, ne kadar dayanabileceği göz önüne alındığında, nesilden nesile aktarıldığı için iyi bilinir. Uygun bakım ile, bir daha asla yeni bir döküm çelik tencere veya tava satın almanız gerekmeyebilir.
Buna karşılık, seramik pişirme kapları, döküm çelik ile aynı dayanıklılık seviyelerine sahip değildir. Doğru şekilde saklanmazsa ve ya çıkarılmazsa, ufalanmaya ve hasar görmeye eğilimlidir. Bununla birlikte, seramik pişirme kaplarınıza iyi bakabilirseniz, 5 ila 10 yıl arasında dayanmasını bekleyebilirsiniz.
2.  Temizlik ve Bakım
Döküm çeliğin olumsuz yönlerinden biri pastır. Döküm çelik paslanabilir metal olduğundan, tencere ve tavalarınızın tamamen kurumasına izin vermez iseniz paslanmaya eğilimlidir. Bu nedenle, döküm çeliğinizi her yıkadığınızda izlemeniz gereken özel temizlik talimatları vardır. 
Öte yandan seramik paslanmaz alüminyum malzemelerden yapıldığı için paslanmaz. Bu sayede seramik tencerelerinizi paslanma endişesi duymadan suda bekletebilirsiniz. Seramik pişirme kaplarınızın temizliği basit bir elde yıkama ile kolayca yapılabilir.
3. Mutfakta İşlevsellik
Mutfakta yeniyseniz, döküm çelik mutfak gereçlerini kullanmak zor olabilir. Yavaş sıcaklık değişimleri nedeniyle, döküm tencerenizi yanlışlıkla yüksek sıcaklıklara ısıtırsanız, sıcaklığı hızlı bir şekilde düşürmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca ısı iletimi düşük olduğundan her nokta aynı şekilde ısınmaz, bir kısım yanarken bir kısım daha pişmemiş olabilir. Bu yemeğinizi mahvedebilir. 
Seramik tencerede çok hızlı ısı iletimi vardır. Ürünün her noktası aynı derecede ısınır ve aşırı ısıtsanız bile ocaktan aldığınız anda ısı düşmeye başlar.
4. Ağırlık 
Ağır pişirme kapları kullanmaya alışkınsanız, seramik pişirme kaplarının ne kadar hafif olabileceğine şaşıracaksınız. Döküm çelik tencerelerde bulunan saf metaller ve metalik malzemelerden ziyade, seramik tencerelerde bulunan seramik kaplama, kil ve kum parçacıklarından yapılmıştır. Böylece mutfakta genel olarak daha az ağırlık ve kolay manevra imkanı sağlar. 
Döküm çelik tencere aynı özelliğe sahip değildir ve çok daha ağır bir alternatif olarak bilinir. Bir döküm çelik tencerenin kalınlığı, tencerenin ağırlığını doğrudan etkileyerek seramik tencerelere göre daha ağır olmasına neden olur. 
5. Yapışmaz Özellikler
Döküm çeliğinizde soslarla yemek pişirirken yapışma sorunu yaşayabilirsiniz. Pek çok kişi, döküm çeliğinizi yağlamanızı önerir; bu, kullanmadan önce biraz yağ ile pişirmek anlamına gelir. 
Seramik tencere aynı işlemi gerektirmez. Doğal olarak seramik kaplama yapışmaz özelliktedir. Sıcaklık veya yemek yaptığınız yiyecekler ne olursa olsun; seramik pişirme kapları yapışmazlık özelliklerini koruyacaktır. 
Dayanıklılık arıyorsanız, döküm çeliği öneririz. Günlük ve yapışmaz pişirme kapları arıyorsanız mutfağınızda seramiği tercih etmenizi öneririz. FIKA, günlük yemek pişirmek için kullanabileceğiniz çok çeşitli seramik tencere ve tavalara sahiptir. Sade ve şık tasarımlarımız, mükemmel yemeği hazırlamak için ihtiyacınız olan her şeyi verirken mutfağınıza çağdaş bir dokunuş katar.
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...