Mail Order ile Kredi Kartınıza Peşin Fiyatına... 2 Ay Taksitle Alışveriş İmkanı Başlamıştır.
250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>> 250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>> 250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>> 250 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! <<< NEOFLAM İNİDİRİMLERİ SON GÜNLER KAÇIRMAYIN !!!! >>> <<< VICTORINOX EN UYGUN FİYATLAR ve TOPTAN SİPARİŞ İMKANI >>>

Fika Tencerenizdeki Ahşap Kulpların Bakımı Nasıl Yapılır?

Tarih: 23.05.2023 15:10
Fika Tencerenizdeki Ahşap Kulpların Bakımı Nasıl Yapılır?
Ahşap Kulpların Bakımı İçin İpuçları...
Seramik pişirme kapları, yapışmaz kaplamalarda bulunan pek çok tehlikeli kimyasal madde olmadan güvenilir ve lezzetli bir pişirme deneyimi sağladığı için mutfak dünyasının geleceğinin favori pişirme kaplarıdır. Çeşitli özelliklerden istediğinizi seçebilseniz de, bu estetik dokunuş için, hiçbir şey klasik ahşabı yenemez.
 
FIKA'nın pişirme kaplarında bulunan ahşap kulplar ve kapak düğmeleri, yiyeceklerinizi bakteri, mikrop ve küften koruyan doğal antibakteriyel özelliklere sahip oldukları için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, kulplar ve düğmeler gerçek ahşaptan yapıldığından, diğer birçok pişirme aletinden daha özel bir bakım gerektirirler.
Ahşap aksesuarlar çok uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır, ancak uygun şekilde bakılmazsa dayanmayacaktır. Seramik pişirme kaplarınızın ahşap parçalarını nasıl temizleyeceğinizi ve bakımını yapacağınızı öğrenmek, en iyi en iyi sonucu almanızı ve pişirme kaplarınızın yıllar sonra bile yepyeni görünmesini sağlar.

Bulaşık Makinesi ve Suda Kalmasından Kaçının
Seramik pişirme kaplarınızın ahşap özelliklerinin bakımı söz konusu olduğunda, bulaşık makinesi en iyi arkadaşınız değildir. Bulaşık makinesi, pişirme kaplarınızın seramik kaplamasını zamanla soymakla kalmaz, aynı zamanda ahşap kulplar ve düğmeler üzerinde de zararlı bir etkiye sahip olur.
Isı, kimyasallar ve güçlü basınçlı su ahşabın hızla deforme olmasına ve çatlamasına neden olur. Sonuç olarak, seramik pişirme kaplarınızı her zaman elde yıkayın ve bulaşık makinesinden tamamen kaçının.
 
Ayrıca pişirme kaplarınızı uzun süre suda bekletmekten de kaçının. Ahşap kulplar ve düğmeler, ıslanırsa parlaklığını kaybedecek ve beyazımsı bir renk alacaktır. Ancak, bu sıvı yağ kullanılarak bir miktar düzeltilebilir.
 
Sıcak Su ve Sabunla Elde Yıkama
Mutfakta geçen uzun bir günün ardından pişirme kabınızdaki ahşap aksesuarları temizlemeye çalışırken, işi iyi yapmak için sıcak su ve biraz sabuna güvenebilirsiniz.
Hem tencerenin seramik kaplamasının hem de ahşap kulp ve düğmelerdeki kaplamanın etkili kalması için yumuşak bir fırça ya da sünger kullanılmalıdır. Tüm artık yiyecek parçacıklarının temizlendiğinden kesinlikle emin olmak istiyorsanız, bir sünger veya naylon temizleme pedi kullanın.
 
Pişirme kabını temizlemeniz gerektiğinde, uzun süre bekletmemek en iyisidir. Ancak kullanımdan hemen sonra temizlemeyip daha sonra temizlemeyi planlıyorsanız içini biraz ıslatmalı ; fakat ahşabı suda bekletmemek için elinizden geleni yapmalısınız.
 
Yıkadıktan Sonra Kurulayın
Pişirme kabınızı elde yıkadıktan sonra, ahşabın çatlamasını önlemek için iyice kurumasını sağlamak önemlidir. 
Etkili olmak istiyorsanız, ahşabın havayla kururken çok fazla nem emmemesini sağlamak için temiz bir el havlusu alıp fazla suyu kurutabilirsiniz.
Aksi takdirde, ahşabın çatlaklarında hapsolan ekstra su damlacıkları tam olarak kurumaz ve birikintiler ahşabı zamanla deforme edebilir veya parçalayabilir. Sonuç olarak, ahşap kulplarınızı rafa kaldırmadan önce her zaman tamamen kuruduğundan emin olun.
 
Gıda için güvenli/yenilebilir Mineral Yağlarla Parlatın/Onarın
Seramik pişirme kaplarınızın ahşap özelliklerini iyi durumda tutmak için ayda bir kez mineral sıvı yağ ile ovun. Gıda için güvenli yağlar ahşap tarafından hemen emilir ve ahşap malzemenin suyu itmesine ve uzun süreli kullanımdan sonra bile doğal parlaklığını korumasına yardımcı olur. Balmumu bileşikleri de bu amaç için etkilidir.
Seramik pişirme kaplarınızın ahşap kulplarına güzel bir mineral yağ masajı yapmak için ara sıra biraz zaman ayırın. Yalnızca sertifikalı mineral yağlar kullanın; gıda bazlı olan ve ahşabı hoş olmayan, ekşi bir koku bırakabilen zeytin veya kanola yağlarını kullanmaktan kaçının.
 
Kullanılacak harika mineral yağlara örnekler:
  1. Sıvı Vazelin
  2. Hindistan Cevizi Yağı ya da Badem Yağı
  3. Parafin
 
Lekeleri Yönet
Kulplarınız lekelendiğinde renk bozulmasını gidermek için ahşabı hemen sıcak su ve sabunla yıkamaktır. Özellikle inatçı lekeler için, yarım limon ve karbonatı doğrudan lekenin üzerine uygulayıp ardından yıkamayı deneyin.
Lekenin çıkmadığını fark ederseniz endişelenmeyin. Ahşabı doğru bir şekilde temizleyip kuruttuğunuz sürece, birçok leke zamanla ve tekrarlanan dikkatli yıkamayla kendiliğinden kaybolacaktır.
 
FIKA'yı seçin
Artık seramik pişirme kaplarınızın ahşap özelliklerine özen göstermenin önemini anladığınıza göre, size ve mutfağınıza en uygun pişirme kabını seçebilirsiniz.
 
FIKA'da sağlıklı yemek pişirmenin sağlıklı tencerelerle başladığına inanıyoruz, bu nedenle seramik tencereler her zaman kalbimizde olacak. Sizi yemek pişirmek için heyecanlandıracak (ve mutfağınız için en iyi seçenek olacak) çok ödüllü, çevre dostu, güvenli pişirme gereçlerini size sunmaktan gurur duyuyoruz.
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...